środa, 15 lutego 2017

W czym upiec babeczki?Cześć :)

Dzisiaj tematem przewodnim będą babeczki a dokładniej w czym je upiec? 
Pewnie często macie takie dylematy..
A więc co znajdziemy w sklepie : 

-sylikonowe formy 
-papierowe papilotki
-aluminiowe papilotki
-papierowe papilotki na bazie papieru do pieczenia
-papierowe, sztywne papilotki
-metalowe formy 


 • Sylikonowe formy są bardzo fajne, pojedyńcze jak i te w jednym kawałku. Ich najlepszą zaletą jest to,że nie trzeba ich wcześniej natłuszczać tylko wlewamy ciasto bezpośrednio do formy. Po wyjęciu mamy piękny efekt bez żadnej zabawy z odrywaniem papierka przy jedzeniu. Dodatkowy atut to zakup na kilka lat a cena stosunkowo niska. Za opakowanie 12 pojedynczych zapłacimy około 13zł. 


 • Papierowe papilotki przede wszystkim są jednorazowe, nie każde spełnią nasze oczekiwania. Nie raz sama kupiłam piękne, tanie a wykonanie było z najtańśzego materialu co skutkowało nieodklejeniem się od ciasta. Dlatego polecam patrzeć na cenę i zainwestować w trochę lepsze opakowania. Minusem papilotek jest to, że aby uzyskać ładny kształt należy papilotki umieścić w metalowej formie i dopiero wtedy nakładac ciasto. Dzięki formie uzyskamy odpowiedni kształ babeczek, gdy wlejemy ciasto tylko do papilotki rozleje się nam na boki podczas pieczenia i powstaną 'placki' zamiast pięknych muffinek. Za dobre papilotki zapłacimy około 6-7zł za 30 szt. 


 • Aluminiowe foremki to zdecydowanie dobry wybór przy sufletach, do babeczek również się nadają ale nie będą już wyglądać tak ładnie jak w papierowych. Cena to około 5zł za 12 szt. 


 • Papierowe papilotki na bazie papieru do pieczenia to zazwyczaj ogromne foremki na duże muffiny. Można takie kupić ale też samemu złożyć. Jak zrobić samemu? Wyciąć kwadrat o boku 5-6cm, w metalowej blaszce umieścić po jednym z nich i dobrze docisnąć dłonią i papier zacznie zachodzić na siebie, wtedy mocniej go dogiąć w miejscach, w których sam się zagiął i gotowe. Następna czynność to tylko wlanie ciasta. Prawda,że proste? :) Kupe pewnie będą kosztować około 15zł za 10-15 szt bo będa zrobione z pięknego kolorowego papieru, zaś twoje wyjądą za grosze!


 • Papierowe sztywne papilotki są to bardzo fajne papilotki jeśli nie mamy metalowej blaszki dlatego, że nie wymagają one formy nadania kształtu. Są dobrze wyprofilowane, co więcej są tanie. Nie należy ich nawet natłuszczać. Cena to około 5-6zł za 20 szt. 


 • Na koniec metalowe formy.. ja używam ich tylko do nadania kształtu tym, które piekę w papierowych papilotkach. Jeśli natomiast Ty się skusisz na pieczenie tylko w niej to koniecznie dobrze natłuść blaszkę i wyjmij babeczki od razu po upieczeniu :) Cena formy to około 20zł. 


Masz pytanie? Śmiało pisz! 


3 komentarze:

 1. Początkowo piekłam swojej babeczki w pojedynczych sylikonowych foremkach, ale jakiś czas temu pokochałam metodę z formą z dziurami do których wkłada się papierowe foremki i do nich nalewa ciasto :D Dużo wygodniej się to wkłada i wyjmuje. Ale prawda trzeba uważać z wyborem tych papierowych foremek, bo czasem z jakością słabo nawet jeśli nadruk piękny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam silikonowe foremki i z nich jestem zadowolona. Wersja papierowa kusi czasami pięknymi kolorami, ale ja wolę te moje wypróbowane:) Dziękuję za cenne rady:):)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej czy do silikonowych foremek takich pojedynczych musimy używać metalową formę czy nie?? mam silikonowe formy ale nie mam blachy i tak sie zastanawiam czy jest potrzebna

  OdpowiedzUsuń